61. rocznica Jeziora Zegrzyńskiego
Wystawa o regionie na strzelnicy "Bellona"
W dniach 23 - 26 maja br. na strzelnicy „Bellona” w Maryninie odbyły się międzynarodowe zawody strzeleckie Benelli Shotgun 2024. Na terenie strzelnicy znalazły się 24 plansze przygotowane przez nas, dotyczące obiektów użyteczności publicznej, zabytków oraz życia Miasta i Gminy Serock. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy uczestników i gości zawodów oraz zachęciliśmy ich do odwiedzenia naszej gminy.
Fot. Julita Wiśniewska (UMiG w Serocku)
Nowa wystawa zewnętrzna przy Izbie Pamięci w Serocku
W ostatnich dniach przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku pojawiła się nowa wystawa zewnetrzna poświęcona życiu Konstantego Mikołaja Radziwiłła - żołnierza, powstańca i bohatera.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy i odwiedzenia Izby Pamięci!
8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa
Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja obchodzimy od 2015 r. zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Święto to ustanowiono „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”.
W Polsce Dzień Zwycięstwa obchodzony jest od 1945 r. Zgodnie z decyzją Bolesława Bieruta na dzień obchodów wybrano 9 maja. Data ta obchodzona była w państwach bloku wschodniego. W Europie Zachodniej zwycięstwo nad Niemcami świętowano dzień wcześniej.
Różnica jednego dnia związana była ze zmianą czasu. 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 feldmarszałek Wilhelm Keitel w podberlińskim Karlshorst podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji, działania wojenne miały zostać zakończone dokładnie o godz. 23.01. W momencie podpisywania dokumentu w Moskwie było już po północy, czyli był 9 maja.
Akt kapitulacji nie kończył II wojny światowej. Dalej trwały zacięte walki na Pacyfiku a i w Europie w ciągu kilku następnych tygodni zdarzały potyczki z wojskami niemieckimi. A dla państw Europy Środkowo-Wschodniej koniec wojny na kontynencie nie oznaczał pokoju i całkowitego odzyskania niepodległości.
W okresie komunizmu każdego roku w Dzień Zwycięstwa 9 maja odbywały się uroczystości lokalne oraz główne w Warszawie na Placu Defilad lub Placu Zwycięstwa (obecnie pl. Marsz. Piłsudskiego). W Serocku przykładowo 9 maja 1982 r. w wąwozie, gdzie w czasie wojny Niemcy zamordowali 22 Polaków mieszkańców gminy.
Zmiana godzin pracy Izby Pamięci od 1 maja do 30 września
📅 W okresie od 1 maja do 30 września Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku otwarta dla zwiedzających jest w następujących dniach i godzinach (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy):
- środy i czwartki w godzinach 10.00 - 15.00;
- piątki, soboty i niedziele w godzinach 11.30 - 17.30.
❗️ W uzasadnionych przypadkach, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest udostępnienie ekspozycji w innym niż ww. czasie.
📞 (tel. do Izby - 22 768 32 95 lub tel. do Referatu Promocji i Wizerunku UMiG w Serocku - 22 782 88 43).
Jednocześnie przypominamy o trwających pracach remontowych na budynku Izby Pamięci i prosimy o zachowanie ostrożności podczas przebywania na terenie wokół budynku.
Światowy Dzień Książki w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich
*Na jedną osobę przysługuje jedna publikacja.