Budynek Izby Pamięci – od szkoły do muzeum
Dziewiętnastowieczny obiekt przy ulicy św. Wojciecha nr 1 ma bogatą historię. Wybudowany jak szkoła, stał się potem budynkiem mieszkalnym, aż wreszcie siedzibą Izby Pamięci i Tradycji Rybackich – gminnej placówki o charakterze muzealnym.
W XIX w. serocka szkoła przeżywała kłopoty lokalowe, gdyż mieściła się w wynajętym mieszkaniu prywatnym. Budynek szkolny w końcu zbudowano w pobliżu kościoła, w obecnym miejscu na dzisiejszej ul. św. Wojciecha. Niestety drewniany obiekt wkrótce spłonął w wielkim pożarze miasta w lipcu 1893 r. Szkoła została jednak szybko odbudowana i w 1896 r. uczyło się w niej już 100 dzieci, a trzy lata później 180. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sytuacja lokalowa była już tak zła, że władze miejskie podjęły decyzję o budowie nowego obiektu szkolnego. Murowany, piętrowy budynek powstał przy ulicy Pułtuskiej w 1927 r.
W budynku dawnej szkoły przez wiele lat mieszkali nauczyciele, a po 1945 r. znowu wykorzystano go do prowadzenia zajęć – w związku z remontem uszkodzonego w czasie wojny obiektu na ul. Pułtuskiej. W późniejszych latach drewniany budynek szkolny został przeznaczony na mieszkania komunalne.
W 2017 r. w obiekcie znalazła swoją siedzibę Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Przedtem budynek został poddany gruntowej rewitalizacji. Skorzystano przy niej ze środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, a wyposażenie sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Gości odwiedzających Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich zaskakuje nowoczesna ekspozycja oparta o multimedia. Wystawa, znajdująca się w czterech pomieszczeniach, przedstawia historię miasta i najbliższych okolic.