Nasz Eksponat #3
1 grudnia przypada Dzień Numizmatyka, w rocznicę śmierci św. Eligiusza - patrona złotników. Wszystkim kolekcjonerom starych oraz okazyjnych monet życzymy ciągle powiększających się zbiorów.
W naszej Izbie Pamięci znajdują sie monety m.in. z okresu staropolskiego, Księstwa Warszawskiego, zaboru rosyjskiego, II Rzeczypospolitej oraz okupacji niemieckiej.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki i zobaczenia dawnych monet na żywo.
Serock w Literaturze #2
Prezentowana dziś publikacja Jacka Piotrowskiego „Generał Stefan Hubicki. Żołnierz, polityk, lekarz (1877-1955)” (Wrocław 2009) opisuje życie gen. Stefana Hubickiego między innymi w oparciu o źródła, wraz z etapem życia w Serocku.
Do Serocka Stefan Hubicki przybył 1 sierpnia 1953 r., kiedy to po powrocie do kraju w 1945 r. bezpieka zakazała mu praktyki lekarskiej w Warszawie. Przed przyjazdem do naszego miasta generał pracował w innych prowincjonalnych miastach i miasteczkach.
W Serocku został kierownikiem Ośrodka Zdrowia i Izby Porodowej mieszczącej się w dawnej willi Konrada Bocka od 1947 r. Zainteresował się życiem codziennym mieszkańców oraz historią miasta - napisał „Monografię Serocka”. Przyjaźnił się z księdzem Franciszkiem Kuligowskim, z którym według spisanych wspomnień prowadził długie dyskusje a proboszcz pisał o nim wiersze.
Sympatię mieszkańców zyskał między innymi swoją postawą do pacjenta. Mimo choroby Hubicki szedł do pacjenta z wizyta domową. Kiedy lekarze zalecali mu oszczędzanie się, jedynie 4 godziny pracy dziennie i głównie siedzący tryb życia on odpowiadał „Wiedziałem, co mnie czeka, gdym szedł na medycynę.”.
Stefan Hubicki zmarł nieoczekiwanie 30 października 1955 r. w Serocku. Pogrzeb odbył się na warszawskich powązkach 2 listopada, tego też dnia w serockim kościele odbyła się Msza Św. Żałobna w jego intencji.
Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich o Stefanie Hubickim.
Serock Pamięta o zasłużonych i poległych
„Kiedy w ten dzień palą się smutne, chybotliwe światełka, powracamy pamięcią do zmarłych. ożywają oni w płomykach listopadowego wieczoru i toczą wielki milczący dialog z naszymi myślami.” Tak pisał o Wszystkich Świętych i Zaduszkach Józef Szczypka w „Kalendarzu Polskim”.
W ten wyjątkowy okres pragniemy zaprosić Was do akcji „Serock Pamięta”, której celem jest kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, osobach zasłużonych, społecznikach, żołnierzach poległych w trakcie walk na ziemi serockiej czy mieszkańcach zamordowanych przez okupantów.
Zachęcamy, abyście - odwiedzając bliskich na cmentarzu w Serocku lub na Woli Kiełpińskiej - zapalili symboliczny znicz na wybranym przez siebie grobie osoby zasłużonej dla naszej Małej Ojczyzny lub osoby poległej w walce o Niepodległą Polskę.
Zachęcamy także do dzielenia się z nami fotografiami z akcji i oznaczenia Izby Pamięci i Tradycji Rybackich na Facebooku oraz #serockpamięta23.
Akcja ma na celu zachęcenie mieszkańców gminy Serock do pamiętania o lokalnych bohaterach.
Cześć Ich Pamięci!
Nasz Eksponat #2
18 października obchodzone są Dzień Łącznościowca oraz Święto Wojsk Łączności i Informatyki. Ustanowione one zostały na pamiątkę pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją w 1558 r.
Centrum Wyszkolenia Łączności powstało w 1929 r. na bazie poprzednich jednostek wojsk łączności funkcjonujących w zegrzyńskich koszarach od 1919 r. W 1935 r. w skład CWŁ weszła klasa łączności ze Szkoły Podchorążych Inżynierii w Warszawie w związku z czym w Zegrzu powołano Szkołę Podchorążych Łączności. CWŁ zajmowało się szkoleniem przyszłych kadr łączności, kandydatów na oficerów rezerwy łączności oraz prowadziło kursy doszkalające.
Centrum Wyszkolenia Łączności działało do wybuchu II wojny światowej. W koszarach jednostki w sierpniu i wrześniu 1939 r. trwała mobilizacja rezerwy. Po klęsce w wojnie obronnej część żołnierzy łączności przedostała się do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuowała służbę.
Żołnierze łączności do zegrzyńskich koszar powrócili dopiero w 1948 r., kiedy to powołano Szkolny Pułk Radio. Żołnierze jednostki zajmowali się szkoleniem oraz oczyszczaniem i odbudowywaniem zniszczoną wojną koszar. W późniejszych latach kilkukrotnie reorganizowano zegrzyńską jednostkę. Ostatnia zmiana miała miejsce w 1997 r. kiedy powołano Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
Bibliografia:
- K. Klimaszewski, M. Pakuła „Wrzesień 1939 r.”, Legionowo 2022.
- M. Pakuła „Ośrodki szkolenia kadr łączności Wojska Polskiego w Zegrzu w latach 1919-2014”, w: „Rocznik Legionowski” VII 2014.
- M. Pakuła „Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki – kontynuator tradycji szkolenia wojskowych kadr łączności w Zegrzu”, w: „Rocznik Legionowski” II 2004.
- M. Pakuła „Odbudowa Zegrza po zniszczeniach wojennych w latach 1948-1953”, w: „Rocznik Legionowski” VI 2013.
50-lecie nadania szkole podstawowej w Serocku imienia Mikołaja Kopernika
12 października 2023 r. Szkoła Podstawowa w Serocku obchodziła 550. rocznicę urodzin swojego patrona - Mikołaja Kopernika, którego imię już od 50 lat znajduje się w nazwie i herbie szkoły.
Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Pani Małgorzata Szczerba w przemówieniu przybliżyła historię szkoły od momentu budowy w 1921 r. do czasów dzisiejszych oraz przedstawiła działania mające na celu przyjęcie imienia patrona.
Na szkolnym korytarzu przedstawiawiono wystawę z archiwalnymi fotografiami z dziejów szkoły i oficjalnej uroczystości nadania imienia Mikołaja Kopernika w 1974 r.
W dniu 17 października 2023 r. odbyło się posadzenie na terenie Szkoły Podstawowej w Serocku pamiątkowego dębu kolumnowego przekazanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock na pamątkę 50-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika.
Zachęcamy do przeczytania przemówienia Pani Dyrektor, opublikowanego poniżej. Pełna fotorelacja z wydarzenia TUTAJ.
Zmiana godzin pracy Izby Pamięci od 1 października do 30 kwietnia
W okresie od 1 października 2023 roku do 30 kwietnia 2024 roku Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku otwarta dla zwiedzających jest w następujących dniach i godzinach (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy):
- każdy czwartek w godzinach 10.00 - 15.00;
- trzeci weekend miesiąca (sobota i niedziela) w godzinach 11.30 - 17.30.
W uzasadnionych przypadkach, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu możliwe jest udostępnienie ekspozycji w innym niż ww. czasie (tel. do Izby - 22 768 32 95 lub tel. do Referatu Promocji i Wizerunku UMiG w Serocku - 22 782 88 43).
Wystawa pocztówek znad Jeziora Zegrzyńskiego
Od 18 września do 2 paździenika w Serocku obok Centrum Kultury i Czytelnictwa, przy ulicy Pułtuskiej 35, będzie można oglądać plenerową wystawę pocztówek znad Jeziora Zegrzyńskiego.
Prezentowane pocztówki pochodzą z kolekcji dra hab. Jacka Szczepańskiego. Przedstawiają one Jezioro Zegrzyńskie i okolice z okresu lat 60., 70. i 80. XX w. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą.
Wystawa przygotowana została przez Powiatową Insytucję Kultury w Legionowie w ramach projektu "Pozdrowienia znad Zalewu - 60 lat Jeziora Zerzyńskiego" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zmiana godzin pracy Izby Pamięci 26 sierpnia
Informujemy że 26 sierpnia (sobota) Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku będzie czynna w godzinach 11.30 - 17.00.
Za utrudnienia przepraszamy
Juzistka na wystawie w Serocku
Na wystawie „Mazowsze w spódnicy”, prezentowanej w Bibliotece Publicznej w Serocku, znajduje się lalka Wandy Gertz (1896-1958). Była ona założycielką i pierwszą komendantką kursu telegrafistek-juzistek funkcjonującego w okresie przedwojennym przy Centrum Wyszkolenia Łączności w Zegrzu.
Na wystawie przedstawione zostały sylwetki także innych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
Wystawa prezentowana jest w serockiej bibliotece. Można ją obejrzeć do 26 września 2023 r. w godz. pracy biblioteki. Serdecznie polecamy!
Pożegnanie prof. Janusza Odziemkowskiego
Wczoraj, 5 czerwca 2023 r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbyło się uroczyste pożegnanie prof. Janusza Odziemkowskiego, który zakończył pracę w ramach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i przechodzi na emeryturę.
W spotkaniu wzięło udział wielu pracowników Instytutu i przyjaciół profesora. Nie zabrakło też studentów i absolwentów, którzy swoją obecnością chcieli oddać hołd wykładowcy.
Uroczystość pożegania rozpoczęła się od przemowy dziekana ks. prof. dra hab. Waldemara Graczyka, który powitał wszystkich obecnych i podziękował za przybycie. Następnie głos zabrał dr Adam Buława, który przedstawił biografię naukową profesora, wskazując na wszechstronność zainteresowań historycznych. Oficjalne podziękowania za wieloletnią pracę w ośrodku akademickim złożył również Dyrektor Instytutu Historii UKSW, ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki, który podkreślił, że profesor Odziemkowski, jako dobry i życzliwy człowiek od zawsze cieszył się olbrzymim szacunkiem zarówno w gronie akademickim jak i ze strony studentów.
W trakcie dalszej części spotkania odbyło się uroczyste wręczenie kwiatów i prezentów panu profesorowi. Podziękowania złożyli pracownicy Instytutu Historii UKSW. Następnie w imieniu Miasta i Gminy Serock wystąpili Bartłomiej Błachnio oraz Aleksandra Dramińska, którzy wręczyli gratulacje i upominki od Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Artura Borkowskiego. Nie zabrakło również życzeń od studentów reprezentujących Koło Naukowe Studentów i Doktorantów Historii UKSW.
Po oficjalnej części spotkania, udzielano głosu wszystkim pozostałym pracownikom naukowym oraz studentom, którzy wyrazili taką chęć. W tym czasie, każdy mógł się powołać na wyjątkowe momenty współpracy z profesorem Odziemkowskim.
Pan profesor Janusz Odziemkowski wielokrotnie gościł w naszym mieście. W 2017 r. podczas XXVII uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku, wygłosił referat z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok później na konferencji historycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się kolejna prelekcja profesora pt. „Etos walki i czynu nie wygasły”, która ukazała się w publikacji pokonferencyjnej. Ostatnie wystąpienie prof. Odziemkowskiego miało miejsce w 2020 r., kiedy to wygłosił referat „Cud Wisły dziełem Narodu”, podczas spotkania rocznicowego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
2 maja Izba Pamięci w Serocku otwarta!
2 maja 2023 r. (wtorek) Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku będzie dodatkowo otwarta w godz. 10.00 - 15.00. Zapraszamy gości i mieszkańców korzystających z odpoczynku w tzw. "majówkę" do odwiedzenia Naszej Izby Pamięci.
Tego dnia w Izbie Pamięci rozdawane będą okolicznościowe medale z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Serock praw miejskich. Ilość medali ograniczona. Jedna osoba może otrzymać jeden egzemplarz okolicznościowego medalu.
Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku w okresie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września) otwarta będzie w następujących dniach i godzinach (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, innych niż niedziela):
- środy i czwartki w godz. 10.00 - 15.00;
- piątki, soboty i niedziele w godz. 11.30 - 17.30.
Lutowy weekend w Izbie Pamięci
W najbliższy weekend (18-19.02) zapraszamy Państwa do Izby Pamięci w Serocku.
Z okazji ukazania się niedawno publikacji zbiorowej "Serock i okolice. Z dziejów dawnych i najnowszych", wydanej przez Miasto i Gminę Serock, będą mieli Państwo możliwość bezpłatnego odebrania tejże publikacji oraz innych serockich książek. (Jedna osoba może otrzymać jeden egzemplarz książki)
Ponadto zapraszamy w niedzielę (19.02) na spotkanie w Izbie Pamięci o godz. 15.00, podczas którego będzie możliwość podzielenia się wspomnieniami, pokazania pamiątek czy też rodzinnych zdjęć.
Serdecznie zapraszamy w weekend do Izby!
Zmarł Eugeniusz Stępień - Radny I kadencji
Z przykrością informujemy że 15 stycznia 2023 roku zmarł Eugeniusz Stępień, radny Rady Miejskiej w Serocku I kadencji w latach 1990-1994.
Msza św. żałobna odbędzie się 19 stycznia br. (czwartek) o godz. 12.00 w kościele p.w. Św. Anny w Serocku, po której nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy.