Główna treść strony 2024

Wrocławska rotunda i serocki kościół, co mają wspólnego?

Jaki związek ma wrocławska rotunda, w której znajduje się Panorama Racławicka i serocki kościół?

Malowidło panoramowe przedstawiające bitwę pod Racławicami powstało w 1894 r. Jego autorami są Wojciech Kossak oraz Jan Styk. Pierwotnie prezentowane we Lwowie a po 1946 r. przetransportowane do Wrocławia.

Budowla w kształcie rotundy, w której prezentowane jest dzieło budowane było w latach 1966-1985. Projekt wykonała para architektów Ewa i Marek Dziekońscy. Marek wywodził się z rodziny architektów, którzy mieli związek z Serockiem.

Marek Dziekoński (1930-2002) był wnukiem Józefa Piusa Dziekońskiego, architekta oraz konserwatora zabytków i fotografa. Józef Pius współzałożył Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości (TOnZP), które patronowało nad pracami remontowymi serockiego kościoła w latach 1913 – 1914.

Z tego okresu powstało kilka fotografii serockiej świątyni jego autorstwa. Józef Pius zaprojektował wiele kościołów w tym kościół w Nasielsku (ukończony w 1912 r.) czy Popowie Kościelnym (ukończony w 1904 r.). Był on zwolennikiem historyzmu – nurtu architektonicznego, który naśladował style dawnych epok. W ramach tegoż nurtu powstał neogotyk, neobarok czy neoromanizm.

Nadmienić należy że dziadkiem Józefa Piusa był Tomasz Dziekoński, pisarz i właściciel folwarku Retkowizna, znajdującego się na granicy miasta i dóbr zegrzyńskich (obecnie w okolicy ronda 25-lecia samorządu).

  • RotundaPanoramyRaclawickiej
  • Kościół w Serocku od ul. Szkolnej (dziś św. Wojciecha), fot. J. Dziekoński 1914 r. (IS PAN)
  • Wnętrze serockiego kościoła, fot. J. Dziekoński 1914 r. (IS PAN)
  • Mapa folwarku Retkowizna, przy obecnym rondzie 25-lecia samorządu (AGAD, z. 191, sygn. 4680)